פושעי הקרטל

"תביעה זו, מלבד היותה כתב תביעה משפטי רגיל שתכליתו כלכלית, מקפלת בין שורותיה כתב אישום מוסרי כנגד הספקים המעורבים בקרטל המזון, וכנגד הרשויות והגופים, הממסדיים והחוץ-ממסדיים, שהיו אמורים לרסן את ההתאגדות הקרטליסטית שהובילה להתמוטטות החברות הצלבניות – החברות אשר שיווקו את מוצרי "פיקנטי".

מתוך התביעה:

על חברה נאורה להקיא ביום הזה מתוכה את אנשי הקרטל, ולהגלותם אל מקום אחר. שם, במקום גלותם, ישסו אנשי הקרטל איש ברעהו את תרבות הכוחנות, הזדוניות, הקומבינה וההסדרים, ידללו את חלבם ברעלי סיליקון כאוות נפשם, וילגמו ממנו יחד עם הדם אשר ינקו מהפגרים עליהם עטו.

מתוך התביעה:

לתפיסת "פיקנטי" ההכרה בזכות האזרח להביא לפרסום דבריו בעיתונות, לחופש ביטוי, ניתנה כבר בראשית ימי הדמוקרטיה הישראלית. הכרה זו הבשילה בשנת 1953, בתקדים המפורסם והמהפכני של "קול העם", אשר כדברי השופט פרופ' ברק נמנה עם אותם פסקי דין: "יחידי סגולה… הנישאים משכמם ומעלה והמאירים באורם הגדול את סביבתם הקרובה והרחוקה", ו"המקרינים מעצמתם הפנימית לעבר העתיד ומכוונים את התפתחותו של המשפט".

(ציטוט דברי נשיא בית המשפט העליון השופט פרופ' אהרון ברק המובאים בתביעה).

פושעי הקרטל / משה בדש
פושעי הקרטל / משה בדש

זהו סיפור מעללי המלחמה המסחרית המכוערת של "אסם" נגד "פיקנטי", בדיוק כפי שסופר בתביעה שהגישה "פיקנטי" נגד "אסם" ועוד 28 חברות. טבעם של קרבות מסוג זה הינו שהגדול והאלים יותר מכחיד את הקטן ממנו, ומשתיק אותו לשנים ארוכות, תוך איומים לבל יפצה את פיו לעולמי עד.

במקרה של "פיקנטי" אין זה כך.

הסיפור יסופר עד תומו, והזעקה העולה ממנו תהדהד בחלל האוויר עוד זמן רב לאחר שהפושעים המעורבים בקרטל המזון נגד פיקנטי יושלכו אל מאחורי סורג ובריח.

מתוך התביעה:

 • התחקירן יואב יצחק חשף את שיטות "אסם".

 • הסוכן של "אסם" אמר לי אם אני רואה פה בחנות את ה"מקרנה" (במבה) של "פיקנטי" נוריד לך הנחות, ככה מתנהגים במלחמה ויש לנו מלחמה ב"מקרנה".
 • בתאריך 25.7.97, אמר סוכן של "אסם": "אסם" יעשה הכל ש"פיקנטי" יפול".
 • "התמוטטות זו של החברות הצלבניות – החברות אשר שיווקו את מוצרי "פיקנטי", תחת איומיהן של החברות שהתאגדו לקרטל נגדן, פגעה בתוך כך גם במטה לחמם של כאלף עובדים, שאיבדו את מקום עבודתם ערב תקופת החגים".
 • "אדון תאומים, הידוע כבחשן בלתי נלאה, אגן היקוות למוסר ירוד, עודד את הפעילות הקרטליסטית, רתם לכך את קשריו הפוליטיים המבוססים על אינטרסים אישיים צרים, השתמש באיומים מחד ובדברי חנופה מאידך ודאג להפצת שקרים בשליחותו של "אסם", שהזרימה תקציבים ניכרים ל"גיתם" בבעלותו של אדון תאומים כאתנן לשירותיו".
 • "כאשר התלוננה "פיקנטי" נגד הקרטל של "אסם" אצל הממונה על ההגבלים העסקיים, נמנע זה מלפעול ולא דיווח ל"פיקנטי",, כמתחייב מעקרונות ההגינות והשקיפות, כי שימש פרקליטה של "אסם" בעניינים הנוגעים להגבלים עסקיים".
 • "הכחשות שיטתיות של תנובה: לא היה קרטל, לא הוחדר סיליקון לחלב".
 • "הקיבוצים מפרים את התחייבותם להעביר את חלקם בתנובה לידי המדינה".

פושעי הקרטל / משה בדש
פושעי הקרטל / משה בדש

2 מחשבות על “פושעי הקרטל

 1. אם הייתי פותח מפעל לייצור חטיפים כולל חטמף מתחרה לבמבה אוסם ואמכור בשקל, נראה אותם יפילו לי את העסק, לא כדאי להם להתעסק איתי.

  אהבתי

 2. הכל מתחיל מהממשלה ולא יספרו סיפורים .כמו כל מדינה . שמור לי ואשמור לך. ולא יגידו זה איגיינה וכו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.